Історія Демівщинського НВК "ЗОШ І ступеня - дитячий садок"

/Files/photogallery/732/DSC00601.JPG

Центром духовного, освітнього та громадського життя села Демівщини довгий час була парафія св. пророка Іллі, при якій десятиліттями священиками були представники духовної династії Загродських. Одним з настоятелів місцевого храму – о. Даниїлом Леонтійович Загродським в 1861 р. і було відкрито церковно- приходську школу. Фундатор школи в Демівщині був досвідченим пастирем – служив у даному селі 43 роки. Проте, завідувати відкритою ним школою йому довелося недовго – в 1863 р. заслуженого пастиря не стало і настоятелем Свято Іллінського приходу став його син – о. Федір Данилович Загродський, котрий зівідував місцевою парафіяльною школою майже пів-століття – 45 років. Протягом цих чотирьох з половиною десятиліть священник за сумлінну пастирську та освітню діяльність отримав чимало відзнак та нагород. Від імені київських митрополитів йому вручили набедреник, камилавку та скуфію. Згодом про заслуженого, хоч і провінційного, пастиря та педагога стало відомо і в далекому Санк-Петербурзі – у 1908 р. о. Федору було вручено золотий нагрудний хрест від імені Священного Синоду РПЦ, а в 1908 р. – письмове благословення цього ж найвищого органу влади Російської Православної Церкви. І цього ж 1908 р. настоятеля храму та завідувача школи було відправлено на заслужений відпочинок. Наступником о. Федора став представник уже третього покоління Загродських – син о. Федора священик о. Володимир Федорович Загродський. Пастир до прийняття сану отримав вагомий досвід педагогічної роботи. Після завершення навчання у духовній семінарії він з 1902 по 1905 роки працював вчителем в рідній Демівщині, а з 1906 по 1908 роки вчителював у м. Корсуні. У 1908 р. молодий попович приймає священицький сан і стає настоятелем Іллінського храму в Демівщині та наставником місцевої приходської школи. Проте , бути наставником парафіяльного навчального закладу йому довелося бути недовго – всього лише 1 рік. У 1909 р. громада с. Демівщини замість однокласної приходської школи заснувала двокласну земську. Це був вищий тип школи і відповідно, приходську школу було того ж року закрито. Спочатку парафіяльна школа с. Демівщини розташовувалася в найманому будинку – "до пост ройки училищного дома". А з середини 60-х років школа перебувала вже в "доме, нарочито построенном". Згодом в школі ставало все тісніше від бажаючих отримати освіту і мирян на межі XIX-XX ст. знову вдалися до найманого приміщення – шкільні заняття стали відбуватися в споруді сільської управи. Це було не зовсім зручно і , крім того, нове приміщення також швидко "тіснішало" від напливу школярів. Саме тому в 1909 р. на кошти земства у селі було споруджено новий будинок двокласної земської школи. У 1862 році до школи ходили 21 хлопчик та 6 дівчаток; в 1870 р. їх було вже відповідно 50 та 15; а в земській школі станом на 1909 р. навчалося 160 учнів та 40 учениць. В часи громадянської війни школу утримували селяни. Учителям платили натурою.(с/г продукти). З 1919 року в селі було утворено чотирирічну школу. Учителі вели курс на семирічну школу. В 1923 році було відкрито 5 класів. Школа переросла в семирічну. Директором школи в ті часи був Туренко М.О. , учителі Карпенко М.Г. та подружжя Волощенків, та ін. Для розширення школи їй було передано попівський будинок, в якому було обладнано 3 класні кімнати.В 1929 році школа села Демівщина була 7 – річною і мала назву ШКМ. (школа комуністичної молоді). Директором школи був Волощенко Панас Васильович, житель с. Демівщина, який в ті роки був репресований. В 1935 році школа залишилась 7 - річною, але мала назву НСШ (неповна середня школа). Село Демівщина належало до Ржищівського району Київської області. Директором школи працював Зозуля Тодось Устимович. До школи ходили учні з Халчі , Воронівки ,Кадомки , Зорівки та інших навколишніх сіл і хуторів.

В 1937 році школа залишилась 7-річною- НСШ. Директором школи був Бондар Михайло Олександрович. Перед великою вітчизняною війною в школі навчалось 263 учні, їх навчали 13 учителів. Піонервожатим до війни працював у школі Хоменко Мусій Аврамович. В часи війни школа не працювала. Двоє приміщень школи було знищено, а основне пошкоджено.

В січні 1944 року територія села Демівщина була звільнена від окупантів. Після ремонту почала працювати чотирирічна школа, яка в 1947 році була перетворена в семитричну школу. В післявоєнний час в школу ходили більш, як 300 дітей, класи були паралельні (1а -1б).

На хуторі Оріховому також в післявоєнний час була організована початкова школа в якій були сполучені класи: 1-3, 2-4. Навчалося 20-30 дітей (учнів). Починаючи з січня 1944 року в селі Демівщині, в школі директорами послідовно працювали: Варгулевич І. П. Зінчук М. В., Іванченко Григорій Кузьмович (1949 р.). В 1948-1949 роках в школі навчалося 287 учнів, їх навчали 15 вчителів. В 1952 – 1953 роках школа мала назву Демівщинська 7 – річна трудова політехнічна школа.

В 1957 – 1959 роках директором школи працювала Герасько Поліна Іванівна (с. Гусенці Ржищівського р-ну). В 1960 році в ніч з 4 – 5 грудня приміщення школи було знищене вогнем. В 1961 році було розпочато побудову школи і в цей же рік почало працювати 4 класи, інша частина приміщення добудовувалась.

В 1962 – 1963 роках школа була добудована і навчання велося в усіх класах. Приміщення школи збудовано з кирпичу і вкрите шифером .З 1962 року послідовно директорами працювали : Гузій Василь Тимофійович,Глущенко Галина Минитівна,Яценко Василь Пилипович.

З 1971 року по 1980 рік директором Демівщинської школи працював Ільєнко Володимир Михайлович. Учителями в цей час працювали: Глущенко Г.М. , Ільєнко В.М., Карпенко Н.Г., Овчаренко Т.В., Волощенко В.О., Овчаренко М.Ф., Зайченко С.Я., Машуренко Л.Г., Карпенко В.М., Ільєнко Л.С., Довгопола М.М., Борозенець В.В. В 1974 – 1975 роках в Демівщинській школі було 8 класів і навчалося 138 учнів. А в 1986 році Демівщинська 8 – річна школа стала називатись Демівщинська неповна – середня школа. В цьому ж році тип навчального закладу змінився, і школа мала назву Демівщинська неповна – середня школа з терміном навчання 9 років. Починаючи з 1977 року Демівщинську школу закінчили з похвальним листом: Якименко Віктор, Якименко Люба в 1977 р., Волощенко Катерина в 1978 р., Ільєнко Ольга в 1979 році, Карпенко Ігор в 1980 році, Василенко Людмила та Карпенко Світлана в 1981 р. Карпенко Світлана в 1983 році, Волощенко Наталія та Владиченко Людмила в 1985 році, Мозговий Олександр в 1991 році. Панченко Наталія – 1994 р., Головченко Тетяна – 1998р., Лисенко Вікторія – 1999 р.З 1979 року по 1981 рік директором Демівщинської школи була Савіцька Тамара Григорівна. А з 1981 року директором школи працювала Карпенко Віра Миколаївна, по 1992 рік, а в 1992 – 1993 роках Савченко Микола Сергійович. З 1993 по 2010 рок директором Демівщинської школи був Лисенко Віктор Миколайович. З 2010 по 2014 рік деректором школи працювала Половиця Ольга Іванівна . З вересня 2014 року на посаду директора призначена Мельник Оксана Русланівна.

Починаючи з 1986 року Демівщинська НСШ стала – 9 – річною.В 1996 році тип навчального закладу змінився і Демівщинська школа почала називатись Демівщинська ЗОШ І-ІІ ступенів. Звичайно у школі нашого села працювало дуже велике коло вчителів. Багато вчителів було відзначено за їх копітку працю, за їх творчу ініціативу та винахідливість, педагогічну майстерність, а зараз вони на заслуженому відпочинку. Це Карпенко Віра Миколаївна нагороджена знаком «Відмінник народної освіти», «Ветеран праці», переможець змагання, «грамоти райво», грамота міністерства освіти УРСР, Овчаренко Марія Федосіївна - «Ветеран праці», Ільєнко Тетяна Тимофіївна – «Відмінник народної освіти», «Ветеран праці», Довгопола Марія Михайлівна – «Ветеран праці», грамота райво, Ільєнко Любов Семенівна – «Ветеран праці», «Відмінник народної освіти», Витищенко Катерина Миколаївна – «Ветеран праці» Лисенко Віктор Миколайович – «Відмінник освіти України», Грамота райво, грамота облво».Волощенко Віра Степанівна – «Старший вчитель», «Ветеран праці» ,Карпенко Ольга Миколаївна – «Грамота райво», Головченко Олена Яківна – «Грамота райво», Кондратенко Людмила Вікторівна - «Грамота райво».

Історію свого існування ДНЗ "Світлячок" с. Демівщина починає відраховувати з далекого 1929 року. Саме в цьому році в Демівщині було створено колгосп під назвою «Ударник». Працювати в ньому повинні були всі: і чоловіки, і жінки. Малолітні діти залишалися вдома на немічних стариків або на старших дітей. Для тих, кому зовсім не було на кого залишити своїх крихіток і заснували ясла-садок у звичайній сільській хаті, де до цього часу жила заможна родина. У хаті було три кімнати і кухня. Тут діти проводили час з раннього ранку і до пізнього вечора. Обслуговуючий персонал складався із двох нянь і кухаря. Няні по черзі ночували в яслах – стерегли майно. Працівниками зазвичай були молоді дівчатка, випускниці семирічної місцевої школи та жінки старшого віку, які за станом здоров’я не могли виконувати важкої колгоспної роботи.

У 1938 році головою колгоспу був призначений не місцевий чоловік, а тому хатину, в якій знаходилися ясла, було передано йому для проживання. А дітей переселили у більш скромне приміщення, на Красний куток. Хатина мала також три кімнати і кухню.

Під час війни у 1942 році німці спалили приміщення , а ясла перемістили у попередню хатину. Після війни дошкільний заклад розміщувався на двох вулицях села. І кожен з цих садочків уже налічував по 15 і більше діток, віком від 1 до 3 років. З кожним роком у селі все більше назрівала потреба у будівництві типового приміщення дошкільного закладу. І ось у 1966 році почалося будівництво дитячого садка. У 1970 році будівництво завершилося і новенький просторий дитсадок прийняв перших відвідувачів – дітей віком від 1 до 6 років. Першою завідуючою закладу стала Дейнека Т.М., яка мала спеціальну педагогічну освіту.

Тяжка екологічна криза 90-х років не обминула і Демівщини. Народжуваність у селі знизилася (1-3 дитини на рік), чисельність населення різко скоротилася. Потреба в дитсадку відпала. У жовтні 2002р. ДНЗ «Світлячок» припинив свою роботу. Старших дошкільнят готували у групі з короткотривалим перебуванням у школі. Згодом за підтримки районного керівництва, відділу освіти у місцевій школі було відведено частину приміщення, загальною площею 73м2, для відновлення роботи дитячого садка.

З 2010 року дошкільний заклад працював з 8-годинним перебуванням, який відвідували 20 дітей , віком від 3до 5років. Працювало 4 працівники, з них двоє мали педагогічну освіту.

27 серпня 2014 року рішенням ХХХV сесії VI скликання сільської ради школа і садок змінили назву, обєднавшись у ДЕМІВЩИНСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС "Загальноосвітня школа І ступеня - дитячий садок" Керівником закладу призначено Мельник Оксану Русланівну.

Кiлькiсть переглядiв: 385